Vishay/Dale RLR05C18R0GPB14
RLR05C18R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C18R0GPB14
Brief Description
RES 18 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C18R0GPB14.pdf
Availability of RLR05C18R0GPB14
QUANTITY
RLR05C18R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C18R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C18R0GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C18R0GPB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C18R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C18R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C18R0GPB14
FIXED IND 12UH 2.13A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 400MHZ 169BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.66"L X 4.72"W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf