Vishay/Dale RLR05C1961FRB14
RLR05C1961FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1961FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1961FRB14.pdf
Availability of RLR05C1961FRB14
QUANTITY
RLR05C1961FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1961FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1961FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1961FRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1961FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1961FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1961FRB14
LOCATOR PLATE D-SUB datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M20 5V MINI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 170K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48LQFP datasheet.pdf