Vishay/Dale RLR05C2001GSBSL
RLR05C2001GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2001GSBSL
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2001GSBSL.pdf
Availability of RLR05C2001GSBSL
QUANTITY
RLR05C2001GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2001GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2001GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2001GSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2001GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2001GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2001GSBSL
CONN FFC HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 220MA 440 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10.4A 8.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf