Vishay/Dale RLR05C2002FPBSL
RLR05C2002FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2002FPBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2002FPBSL.pdf
Availability of RLR05C2002FPBSL
QUANTITY
RLR05C2002FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2002FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2002FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2002FPBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2002FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2002FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C2002FPBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
CASE KJW BLACK 15.11"L X 12.4"W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 300MA 1.7 OHM datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMN25B/AE25G/AMN25B datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf