Vishay/Dale RLR05C2003FSBSL
RLR05C2003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2003FSBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2003FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2003FSBSL
QUANTITY
RLR05C2003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2003FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2003FSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2003FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2003FSBSL
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
TOOL LOCATOR FOR VN02 016 0003 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf