Vishay/Dale RLR05C20R0FPBSL
RLR05C20R0FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C20R0FPBSL
Brief Description
RES 20 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C20R0FPBSL.pdf
Availability of RLR05C20R0FPBSL
QUANTITY
RLR05C20R0FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C20R0FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C20R0FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C20R0FPBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C20R0FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C20R0FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C20R0FPBSL
FIXED IND 39UH 8.1A 26 MOHM TH datasheet.pdf
PATCHCRD SCKT-MINI ALLIG CLP BLK datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR10S/AE10M/HKR10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
T4011 LATCH, 3NC+1NO MBB FLT ACT datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf