Vishay/Dale RLR05C2101FSBSL
RLR05C2101FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2101FSBSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2101FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2101FSBSL
QUANTITY
RLR05C2101FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2101FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2101FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2101FSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2101FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2101FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2101FSBSL
CONN SOCKET SIMM RTANG 72POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE BREADBOARD MPLAB ICD 2 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.65M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 10MM 3POS GREEN datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 52 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 264MA 2 OHM TH datasheet.pdf