Vishay/Dale RLR05C2102FPBSL
RLR05C2102FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2102FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2102FPBSL.pdf
Availability of RLR05C2102FPBSL
QUANTITY
RLR05C2102FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2102FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2102FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2102FPBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2102FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2102FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C2102FPBSL
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CRYSTAL 18.4320 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf