Vishay/Dale RLR05C2153FSBSL
RLR05C2153FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2153FSBSL
Brief Description
RES 215K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2153FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2153FSBSL
QUANTITY
RLR05C2153FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2153FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2153FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2153FSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2153FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2153FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2153FSBSL
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 15.5 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
KIT TVS DIODE 600W BI-DIR SMB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HOLDER 2 AA CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf