Vishay/Dale RLR05C2261FRB14
RLR05C2261FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2261FRB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2261FRB14.pdf
Availability of RLR05C2261FRB14
QUANTITY
RLR05C2261FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2261FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2261FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2261FRB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2261FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2261FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C2261FRB14
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf