Vishay/Dale RLR05C2372FSBSL
RLR05C2372FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2372FSBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2372FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2372FSBSL
QUANTITY
RLR05C2372FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2372FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2372FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2372FSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2372FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2372FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2372FSBSL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 40V TO-269AA datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YEL 500/PK datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.094 CLIP 4CKT datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLK 328.1' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf