Vishay/Dale RLR05C2430FRBSL
RLR05C2430FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2430FRBSL
Brief Description
RES 243 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2430FRBSL.pdf
Availability of RLR05C2430FRBSL
QUANTITY
RLR05C2430FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2430FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2430FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2430FRBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2430FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2430FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C2430FRBSL
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 7POS 2.54MM datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS CHIP DO-35 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 8TSON-ADV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
TIE 11.8 INCH 40LB BLACK datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf