Vishay/Dale RLR05C2490FSB14
RLR05C2490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2490FSB14
Brief Description
RES 249 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2490FSB14.pdf
Availability of RLR05C2490FSB14
QUANTITY
RLR05C2490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2490FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2490FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2490FSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2490FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C2490FSB14
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .040-.050" .290" datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS PNP INPUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 27MM datasheet.pdf