Vishay/Dale RLR05C2493FPRSL
RLR05C2493FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2493FPRSL
Brief Description
RES 249K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2493FPRSL.pdf
Availability of RLR05C2493FPRSL
QUANTITY
RLR05C2493FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2493FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2493FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2493FPRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2493FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2493FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C2493FPRSL
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIGT 3X4 RED datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH OPEN DRN SOT-23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf