Vishay/Dale RLR05C24R0GSBSL
RLR05C24R0GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C24R0GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C24R0GSBSL.pdf
Availability of RLR05C24R0GSBSL
QUANTITY
RLR05C24R0GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C24R0GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C24R0GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C24R0GSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C24R0GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C24R0GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C24R0GSBSL
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A 6SSOT datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
ANTENNA RUBBR DUCK MULT-BAND SMA datasheet.pdf
SHOULDER SCREW SLOTTED M4 100/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 85A TO-263 datasheet.pdf
CLIP MICRO ALLIGATOR MARINE 5A datasheet.pdf