Vishay/Dale RLR05C2551FSB14
RLR05C2551FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2551FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2551FSB14.pdf
Availability of RLR05C2551FSB14
QUANTITY
RLR05C2551FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2551FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2551FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2551FSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2551FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2551FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C2551FSB14
IC DUAL RS-232 PORT 48-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 630 MOHM datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MEDPULSE datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf