Vishay/Dale RLR05C2700GMBSL
RLR05C2700GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2700GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2700GMBSL.pdf
Availability of RLR05C2700GMBSL
QUANTITY
RLR05C2700GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2700GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2700GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2700GMBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2700GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2700GMBSL Details Description
Related parts for RLR05C2700GMBSL
RECTIFIER BRIDGE 400V 1.9A D-37 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOP4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
UPPER BUSHING HDWR SW PLAS BLK datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf