Vishay/Dale RLR05C2700GMBSL
RLR05C2700GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2700GMBSL
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2700GMBSL.pdf
Availability of RLR05C2700GMBSL
QUANTITY
RLR05C2700GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2700GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2700GMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2700GMBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2700GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2700GMBSL Details Description
Related parts for RLR05C2700GMBSL
MODEM RF 900MHZ RS232/485 W/ACC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN/DRIVER 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 125MW 0402 datasheet.pdf