Vishay/Dale RLR05C2700GRBSL
RLR05C2700GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2700GRBSL
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2700GRBSL.pdf
Availability of RLR05C2700GRBSL
QUANTITY
RLR05C2700GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2700GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2700GRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2700GRBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2700GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2700GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C2700GRBSL
CONN HOUSING 10POS .100 W/O RAMP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 75MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf