Vishay/Dale RLR05C27R4FMRSL
RLR05C27R4FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C27R4FMRSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C27R4FMRSL.pdf
Availability of RLR05C27R4FMRSL
QUANTITY
RLR05C27R4FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C27R4FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C27R4FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C27R4FMRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C27R4FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C27R4FMRSL Details Description
Related parts for RLR05C27R4FMRSL
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
MODEM SOCKET QUAD-BAND EDGE 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 8ROW STR datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 12V 24V -12V 80W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf