Vishay/Dale RLR05C2940FSRSL
RLR05C2940FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2940FSRSL
Brief Description
RES 294 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2940FSRSL.pdf
Availability of RLR05C2940FSRSL
QUANTITY
RLR05C2940FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2940FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2940FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2940FSRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2940FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2940FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C2940FSRSL
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESPIRATOR N95 2PK NEXCARE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G STANDRD 8-MSOP datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf