Vishay/Dale RLR05C3000GRRSL
RLR05C3000GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3000GRRSL
Brief Description
RES 300 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3000GRRSL.pdf
Availability of RLR05C3000GRRSL
QUANTITY
RLR05C3000GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3000GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3000GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3000GRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3000GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3000GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3000GRRSL
CONN HEADER 12POS VERT .250 GOLD datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED SM4 380LM WM WHT 2725K 1X4 datasheet.pdf
BLZP 5.00/20/180LR SN OR BX datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 2.8A 1212-8 datasheet.pdf