Vishay/Dale RLR05C3001GRRSL
RLR05C3001GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3001GRRSL
Brief Description
RES 3K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3001GRRSL.pdf
Availability of RLR05C3001GRRSL
QUANTITY
RLR05C3001GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3001GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3001GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3001GRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3001GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3001GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3001GRRSL
CASE PLSTC YLW 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 2.5VWM 11.5VC UDFN10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 28AWG 100' datasheet.pdf
UTILITY TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf