Vishay/Dale RLR05C3010FRRSL
RLR05C3010FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3010FRRSL
Brief Description
RES 301 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3010FRRSL.pdf
Availability of RLR05C3010FRRSL
QUANTITY
RLR05C3010FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3010FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3010FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3010FRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3010FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3010FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3010FRRSL
IDC CABLE - MSR30K/MC34M/MSR30K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf