Vishay/Dale RLR05C3011FSBSL
RLR05C3011FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3011FSBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3011FSBSL.pdf
Availability of RLR05C3011FSBSL
QUANTITY
RLR05C3011FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3011FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3011FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3011FSBSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3011FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3011FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C3011FSBSL
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 4POS datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 25POS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf