Vishay/Dale RLR05C3160FSRSL
RLR05C3160FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3160FSRSL
Brief Description
RES 316 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3160FSRSL.pdf
Availability of RLR05C3160FSRSL
QUANTITY
RLR05C3160FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3160FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3160FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3160FSRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3160FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3160FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C3160FSRSL
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONTACT PIN 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.29"L X 5.32"W datasheet.pdf
IC PROCESSOR CAR SIGNAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16WQFN datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 6V 8A datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf