Vishay/Dale RLR05C3161FPRSL
RLR05C3161FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3161FPRSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3161FPRSL.pdf
Availability of RLR05C3161FPRSL
QUANTITY
RLR05C3161FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3161FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3161FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3161FPRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3161FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3161FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C3161FPRSL
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
GAS DISCHARGE TUBE datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf