Vishay/Dale RLR05C3161FRB14
RLR05C3161FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3161FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3161FRB14.pdf
Availability of RLR05C3161FRB14
QUANTITY
RLR05C3161FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3161FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3161FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3161FRB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3161FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3161FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C3161FRB14
CONN HEADER 24POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 0.681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 Y/G,BLANK,GN LC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 0.4NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CA,50,MTRJ RED SEC-LC STD datasheet.pdf
16-/32- Channel, Serially Controlled 4 з 1.8 V to 5.5 V, [2.5 V, Analog Multiplexers IC datasheet.pdf