Vishay/Dale RLR05C3162FRRSL
RLR05C3162FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3162FRRSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3162FRRSL.pdf
Availability of RLR05C3162FRRSL
QUANTITY
RLR05C3162FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3162FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3162FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3162FRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3162FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3162FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3162FRRSL
FUSE RESETTABLE 160MA 60V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 9USMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
IC EMBEDDED PC MAIN CLK 48VFQFPN datasheet.pdf
RES 0.187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MICRO 25 M 10" YEL datasheet.pdf
STD HBMPR140T220OK datasheet.pdf
3 V/5 V, 2 MSPS, 8-Bit, 1-, 4-, 8-Channel Sampling ADCs IC datasheet.pdf