Vishay/Dale RLR05C3162FRRSL
RLR05C3162FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3162FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3162FRRSL.pdf
Availability of RLR05C3162FRRSL
QUANTITY
RLR05C3162FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3162FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3162FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3162FRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3162FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3162FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3162FRRSL
FIXED IND 3.3UH 399MA 1.3 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 20A TO220AB datasheet.pdf