Vishay/Dale RLR05C3480FRB14
RLR05C3480FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3480FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3480FRB14.pdf
Availability of RLR05C3480FRB14
QUANTITY
RLR05C3480FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3480FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3480FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3480FRB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3480FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3480FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C3480FRB14
FIXED IND 100UH 1.2A 380 MOHM datasheet.pdf
SLEEVE EXP BLK 1.75" (44.5MM) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH 80MSPS 60LLP datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOT23 datasheet.pdf
IC OP AMP GP DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf