Vishay/Dale RLR05C3602GRRSL
RLR05C3602GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3602GRRSL
Brief Description
RES 36K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3602GRRSL.pdf
Availability of RLR05C3602GRRSL
QUANTITY
RLR05C3602GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3602GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3602GRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3602GRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3602GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3602GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3602GRRSL
IC FLASH 1MBIT 45NS 32VSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-219AB datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf