Vishay/Dale RLR05C3740FPRSL
RLR05C3740FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3740FPRSL
Brief Description
RES 374 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3740FPRSL.pdf
Availability of RLR05C3740FPRSL
QUANTITY
RLR05C3740FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3740FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3740FPRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3740FPRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3740FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3740FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C3740FPRSL
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA SOD523 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL R/A 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf