Vishay/Dale RLR05C37R4FRB14
RLR05C37R4FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C37R4FRB14
Brief Description
RES 37.4 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C37R4FRB14.pdf
Availability of RLR05C37R4FRB14
QUANTITY
RLR05C37R4FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C37R4FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C37R4FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C37R4FRB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C37R4FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C37R4FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C37R4FRB14
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3W datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 8CDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SOD123FL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf