Vishay/Dale RLR05C4022FMRSL
RLR05C4022FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4022FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4022FMRSL.pdf
Availability of RLR05C4022FMRSL
QUANTITY
RLR05C4022FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4022FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4022FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4022FMRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4022FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4022FMRSL Details Description
Related parts for RLR05C4022FMRSL
IC DRIVER QUAD 36V 6A 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50A 1800V PWS-A datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-TSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 100' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X128 BLK/W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf