Vishay/Dale RLR05C4121FPRSL
RLR05C4121FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4121FPRSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4121FPRSL.pdf
Availability of RLR05C4121FPRSL
QUANTITY
RLR05C4121FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4121FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4121FPRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4121FPRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4121FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4121FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C4121FPRSL
CONN HEADR 3MM 10POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40 DL POS .050 PCI datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 8MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
POWER QUALITY CLAMP METER datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 5X12 OPEN SN datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 14POS AU SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf