Vishay/Dale RLR05C4121FRRSL
RLR05C4121FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4121FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4121FRRSL.pdf
Availability of RLR05C4121FRRSL
QUANTITY
RLR05C4121FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4121FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4121FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4121FRRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4121FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4121FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C4121FRRSL
IDC CABLE- ASS26A/ AE26M / X datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK ISO 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 18PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf