Vishay/Dale RLR05C42R2FSRSL
RLR05C42R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C42R2FSRSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C42R2FSRSL.pdf
Availability of RLR05C42R2FSRSL
QUANTITY
RLR05C42R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C42R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C42R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C42R2FSRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C42R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C42R2FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C42R2FSRSL
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RELAY TIMER ANALOG DIN 4 MODE datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT BLK W/TABS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf