Vishay/Dale RLR05C43R2FSRSL
RLR05C43R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C43R2FSRSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C43R2FSRSL.pdf
Availability of RLR05C43R2FSRSL
QUANTITY
RLR05C43R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C43R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C43R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C43R2FSRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C43R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C43R2FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C43R2FSRSL
IC REG LDO 5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf