Vishay/Dale RLR05C44R2FSB14
RLR05C44R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C44R2FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C44R2FSB14.pdf
Availability of RLR05C44R2FSB14
QUANTITY
RLR05C44R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C44R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C44R2FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C44R2FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C44R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C44R2FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C44R2FSB14
SENSOR PRESSURE SMD 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 datasheet.pdf
OPTIC HOLDER 26.5MM AVEON WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TRI N PLUG F BODY 2-13 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf