Vishay/Dale RLR05C4642FPBSL
RLR05C4642FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4642FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4642FPBSL.pdf
Availability of RLR05C4642FPBSL
QUANTITY
RLR05C4642FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4642FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4642FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4642FPBSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4642FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4642FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C4642FPBSL
FILTER LINE 0.2MH 1.6A HORIZONTL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .213" datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf