Vishay/Dale RLR05C4642FPRSL
RLR05C4642FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4642FPRSL
Brief Description
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4642FPRSL.pdf
Availability of RLR05C4642FPRSL
QUANTITY
RLR05C4642FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4642FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4642FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4642FPRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4642FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4642FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C4642FPRSL
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MINI PUSH-ON datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS RF 55W 12.5V TO-270 WB-4 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf