Vishay/Dale RLR05C4700GPB14
RLR05C4700GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4700GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4700GPB14.pdf
Availability of RLR05C4700GPB14
QUANTITY
RLR05C4700GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4700GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4700GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4700GPB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4700GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4700GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C4700GPB14
FIXED IND 120UH 55MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 90W datasheet.pdf
LS 30VDC RLLR PLNGR 5M datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
RAST 5,HSG,2P,GWT POSILOCK MKI datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X15MM 3WR datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf