Vishay/Dale RLR05C4751FRB14
RLR05C4751FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4751FRB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4751FRB14.pdf
Availability of RLR05C4751FRB14
QUANTITY
RLR05C4751FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4751FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4751FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4751FRB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4751FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4751FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C4751FRB14
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 126KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 5A 133LGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf