Vishay/Dale RLR05C4753FMRSL
RLR05C4753FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4753FMRSL
Brief Description
RES 475K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4753FMRSL.pdf
Availability of RLR05C4753FMRSL
QUANTITY
RLR05C4753FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4753FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4753FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4753FMRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4753FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4753FMRSL Details Description
Related parts for RLR05C4753FMRSL
BRAID ROSIN SILVER .025"X100' datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP HP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
HMX.8/24.STI.C datasheet.pdf
5600UF 100V 40X40 datasheet.pdf