Vishay/Dale RLR05C4872FSB14
RLR05C4872FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4872FSB14
Brief Description
RES 48.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4872FSB14.pdf
Availability of RLR05C4872FSB14
QUANTITY
RLR05C4872FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4872FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4872FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4872FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4872FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4872FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C4872FSB14
IC PB ON/OFF CONTROLLER TSOT23-8 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH FOR GM datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf