Vishay/Dale RLR05C4R75FSBSL
RLR05C4R75FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4R75FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4R75FSBSL.pdf
Availability of RLR05C4R75FSBSL
QUANTITY
RLR05C4R75FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4R75FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4R75FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4R75FSBSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4R75FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4R75FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C4R75FSBSL
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4CKT RCPT 8AWG NO CPA MX150L datasheet.pdf