Vishay/Dale RLR05C4R99FSB14
RLR05C4R99FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4R99FSB14
Brief Description
RES 4.99 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4R99FSB14.pdf
Availability of RLR05C4R99FSB14
QUANTITY
RLR05C4R99FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4R99FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4R99FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4R99FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4R99FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4R99FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C4R99FSB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.04KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 4UCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 27POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf