Vishay/Dale RLR05C5110FPRSL
RLR05C5110FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5110FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5110FPRSL.pdf
Availability of RLR05C5110FPRSL
QUANTITY
RLR05C5110FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5110FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5110FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5110FPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5110FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5110FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5110FPRSL
IC ADC 16BIT 100KSPS 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 86MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12MM VERT 24PPR datasheet.pdf
RD-9 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
USB CABLE KIT FOR SWITCHES 19' datasheet.pdf
XG2 22AWG 7/30 2C FOIL SHLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT563 datasheet.pdf