Vishay/Dale RLR05C5110FSB14
RLR05C5110FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5110FSB14
Brief Description
RES 511 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5110FSB14.pdf
Availability of RLR05C5110FSB14
QUANTITY
RLR05C5110FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5110FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5110FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5110FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5110FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5110FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C5110FSB14
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015V/X 4" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 100NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DO214AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf